Izlaist


Fraternitas Academica izdod jaunu kantikumu

Download (PDF, 68KB)

Studentu korporācijas Fraternitas Academica pirmais kantikums – dziesmu grāmata 300 eksemplāros tika izdota Rīgā, 2001. gada janvārī. Nākamo gadu laikā kantikuma sastādītājs fil! Kārlis Līdaka (dzim. Līdaks) elektroniski papildināja un precizēja dziesmu tekstus, kā arī ziņas par dziesmu rašanos un autoriem. Šajā laikā fil! Līdaka izdrukāja un organizēja iesiešanu vēl dažiem neformāliem kantikumiem. 2018. gada nogalē fil! Līdaka sagatavoja izdošanai Fraternitas Academica kantikuma 2. izdevumu prof. Jāņa Endzelīna, lett. izveidotajā pareizrakstībā. Sagaidot korporācijas dibināšanas 94. gadadienu, un pateicoties fil! Andreja Baidiņa ziedojumam, kantikums 2019. gada janvāŗa beigās/februāŗa sākumā tika maketēts un drukāts Jelgavas tipografijā.

Kantikuma metiens ir 300 numurēti eksemplāri. Tam ir 360 lappuses, un tā deviņās nodaļās ir apkopotas 266 dziesmas – himnas, korporācijas oficiālās, akadēmiķu radītās, Konventā dziedātās, patriotiskās, buršu, dažādas populārās un tautasdziesmas, kā arī sastādītājam un citiem akadēmiķiem īpaši mīļas dziesmas. Atsevišķa nodaļa ir veltīta Draudzības līguma korporācijas Tervetia dziesmām. No 1. izdevuma ir paturēta nodaļa ar dziesmām oriģinālvalodā (līvu-lībiešu, latīņu, igauņu, lietuviešu, vācu, franču, itāļu, poļu, krievu un gruzīnu valodā). Dziesmas krievu valodā ir rakstītas Krievijas pirmsrevolūcijas laika pareizrakstībā, norādot to izrunu latviešu valodā. Ir saglabāta arī nodaļa ar šnoderiem.

Sastādītājs ir centies apzināt laika gaitā nepelnīti aizmirstos dziesmu autorus, kā arī dziesmu melōdiju oriģinālos nosaukumus.

Kantikuma latviešu un vācu valodas korektors ir g!fil! Austris Grasis, savukārt krievu valodas korekciju ir veicis fil! Dmitrijs Trofimovs, fr.Arct.

Kantikumā ir izmantots zīmējums no fil! Rūdolfa Veldres (1909-1997) 1979. gadā Zviedrijā izdotā atmiņu albuma „Fraternitas Academica trīsdesmito gadu sākumā”.

Kantikumam ir kabatas formāts; tā beigās atrodams dziesmu alfabētiskais rādītājs, norādīti izmantotie avoti, kā arī sniegtas ziņas par Latvijas studentu un studenšu korporācijām ar to dibināšanas datiem un krāsu vairodziņiem.

Bez tēmas

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta. Obligātie lauki ir atzīmēti kā *

*

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>